10 milyondan artıq mənfəət
Bankımız 2021-ci ilin ikinci rübü üzrə maliyyə hesabatını açıqladı. Ötən rüb olduğu kimi, bu rüb də Bankın əsas maliyyə göstəriciləri üzrə pozitiv dinamika müşahidə olunub. Belə ki, Bank hesabat dövrünü 10 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub. Eyni zamanda cəmi aktivlər ötən ilin sonu ilə müqayisədə 47.5 milyon manat artaraq 438.6 mln manata çatıb.
Bankın kredit portfelində də nəzərə çarpan artım var. Belə ki, kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 18.3% artaraq 364.8 mln manata çatıb. Bu müddət ərzində portfelin böyük hissəsini təşkil edən biznes kreditləri üzrə 96.2 mln, istehlak kreditləri üzrə isə 56.5 mln manat veriliş olub. Qeyd olunan dövr üzrə Bank-ın depozit portfeli də 8% artaraq 253.8 mln manata çatıb.
Hesabat dövrü üzrə bankın xalis faiz gəlirləri 21.3 milyon manat təşkil edib. Bu isə ötən ilin anoloji periodu ilə müqayisədə 20% artım deməkdir. Hazırda Bankın məcmu kapitalı 63.86 mln manatdır, bu göstərici ilin əvvəlindən 10 mln manat, requlyativ tələbdən isə 13.86 mln manat çoxdur.
Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin Sədri Anar Həsənov 2-ci rübün maliyyə nəticələrini belə şərh edib: “2021-ci il üçün qarşımıza qoyduğumuz hədəflərə uyğun irəliləyirik. Qısa zamanda yeni strategiyamızın nəticələrini görmək xoşdur. Təbii ki, bu nəticələr güclü komandamız və müştərilərimizin artan etibarı olmadan reallaşa bilməzdi. Ölkə iqtisadiyyatındakı ümumi canlanma dövründə əsas diqqətimizi kiçik bizneslərin maliyyələşdirilməsinə yönəltdik. Daha çox müştəriyə xidmətlərimizi çatdıra bilməyimiz üçün ilk 2 rübdə yeni filiallarımızı istifadəyə verdik və ilin sonuna qədər də daha bir neçəsinin açılışını planlaşdırırıq. Paralel olaraq rəqəmsal həllərimizi də inkişaf etdiririk. Əsas məqsədimiz müştərilərimizin istədikləri vaxt və ən rahat formada bank xidmətlərini ala bilməsidir. İlin sonunadək daha böyük nəticələr əldə edəcəyimizə inanıram”.

Более 10 миллионов прибыли
Yelo Bank опубликовал финансовый отчет за второй квартал 2021 года. Как и в предыдущем квартале, наблюдается положительная динамика основных финансовых показателей Банка. Так, банк завершил отчетный период с чистой прибылью в 10 млн манатов. При этом общие активы увеличились на 47.5 млн манатов по сравнению с концом прошлого года и составили 438.6 млн манатов.
Также наблюдается значительный рост кредитного портфеля банка. Совокупный кредитный портфель увеличился на 18.3% по сравнению с концом прошлого года и достиг 364.8 млн манатов. За этот период объем выданных бизнес-кредитов, представляющих основную часть портфеля, составил 96.2 млн манатов, а потребительских кредитов 56.5 млн манатов. Депозитный портфель банка также увеличился на 8% и достиг 253.8 млн манатов за отчетный период.
Чистый процентный доход банка за два квартала составил 21.3 млн манатов. Это на 20% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В настоящее время совокупный капитал банка составляет 63.86 млн манатов, что на 10 млн манатов больше, чем на начало года, и на 13.86 млн манатов больше регулятивной нормы.
Председатель правления Yelo Bank Анар Гасанов прокомментировал финансовые результаты второго квартала: «Мы движемся вперед в соответствии с целями, которые поставили на 2021 год. Приятно видеть результаты нашей новой стратегии в короткие сроки. Конечно, эти результаты были бы невозможны без нашей сильной команды и доверия клиентов. В период общего восстановления экономики страны мы сосредоточились на финансировании малого бизнеса. Чтобы предоставлять наши услуги большему количеству клиентов, мы открыли новые филиалы за первые два квартала и планируем открыть еще несколько к концу года. Параллельно мы развиваем наши цифровые решения. Наша основная цель заключается в том, чтобы наши клиенты могли получать банковские услуги в любое удобное для них время и в наиболее удобной форме. Я верю, что к концу года мы добьемся еще больших результатов».