Yelo Bank-ın dəstəyi, AmCham Azərbaycanın təşkilatçılığı ilə "Green Finance Conference" keçirilib
Sentyabrın 24-ü Yelo Bank-ın maliyyə tərəfdaşlığı və AmCham Azərbaycanın təşkilatçılığı ilə keçirilən "Green Finance Conference" tədbiri uğurla yekunlaşıb. COP29 ərəfəsində və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində maliyyə sektorunun gündəmində olan mövzuların müzakirə edildiyi konfransa yerli və beynəlxalq ekspertlər qatılıb.
Konfransın əsas məqsədi yerli perspektivləri qlobal təcrübə ilə əlaqələndirmək, davamlı maliyyə, yaşıl investisiyalar üzrə fikir mübadiləsi aparmaq olub. Konfransın açılış nitqində AmCham Azərbaycan-ın prezidenti Dəyanət Sədullayev, Mərkəzi Bankın baş direktoru Şahin Mahmudzadə, AmCham-ın Bank, Maliyyə, Sığorta komitəsinin rəhbəri və Yelo Bank-ın İdarə Heyətinin sədr müavini Günay Cəlilova çıxış edib. Onlar öz çıxışlarında davamlı maliyyə prinsiplərinin Azərbaycanın iqtisadi və maliyyə sahəsinə inteqrasiyasının vacibliyini xatırladaraq, konfransın bu missiyada rolunu vurğulayıblar. Konfrans “Davamlı bazar imkanları”, “Davamlı maliyyə məhsulları”, “Yaşıl maliyyə investisiyaları və infrastruktur” mövzularını əhatə edən 3 paneldən ibarət olub.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə meneceri Stefani Stallmeister-in moderatorluğu ilə keçirilən birinci paneldə Masdar Azerbaijan-ın direktoru Murad Sadıqov, Azerbaijan Green Energy Company-nin maliyyə direktoru və İdarə Heyətinin üzvü Xəyalə Nağıyeva, Rabobank Braziliyanın Davamlılıq şöbəsinin rəhbəri Taciano Custodio, Garanti BBVA-nın Davamlı maliyyə departamentinin rəhbəri İrem Barzilay iştirak edib. S.Stallmeister öz çıxışında Azərbaycanın İqlim və İnkişaf Hesabatını təqdim edərək, ölkənin iqlim məqsədlərinə çatmaqda irəliləyişini vurğulayıb.
İkinci panel Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Dayanıqlı Maliyyə mütəxəssisi Leyla Hüseynlinin moderatorluğu altında IFC-nin Əməliyyatlar üzrə mütəxəssisi Kirilo Muxomedzyanov, Visa-nın Azərbaycanda baş direktoru və regional meneceri Nurlan Hacıyev, Bank of Georgia-nın ESG & Davamlılıq şöbəsinin rəhbəri Ana Osadze və Unibank İdarə Heyətinin Sədri Fərid Abuşovun iştirakı ilə keçirildi. Onlar yaşıl portfelin inkişafı, yaşıl və mavi istiqrazlar, eləcə də yaşıl hesablama üsulları haqqında öz təcrübələrini bölüşdülər.
Unicapital-ın baş direktoru Vüqar Namazovun moderatorluq etdiyi üçüncü panelin əsas mövzusu isə yaşıl maliyyə investisiyaları və infrastrukturuna həsr olunub. Burada texnologiyadan səmərəli istifadədən başlayaraq, yaşıl yuyulmanın qarşısının alınmasınadək bir çox gündəmdə olan mühüm məsələlər müzakirə edilib. Paneldə Astana Yaşıl Maliyyə Mərkəzinin (AIFC) sədri Manas Gizhduaniyev, Unibank-ın Dayanıqlı İnkişaf üzrə meneceri Səmra Talışinskaya-Abbasova, IFC-in ESG üzrə məsləhətçi qrup rəhbəri Boris Janjalia və Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov iştirak ediblər.
Yelo Bank bu kimi tədbirlərdə fəal iştirakı ilə ölkənin aşağı karbonlu, dayanıqlı iqtisadiyyata keçidini dəstəkləyir. Bu fəaliyyət çərçivəsində hazırda Bank-da davam edən "Yaşıl Əmanət" aksiyası üzrə oktyabrın 31-dək Yelo-da əmanət hesabı açan müştərilərin adına ağac əkilir. Gəlir qazanmaq, eyni zamanda doğma Bakımızın daha da yaşıllaşması üçün siz də Yelo Bank-da əmanət yerləşdirə bilərsiniz: https://bit.ly/3AZlic7
Bank xidmətləri (https://www.yelo.az/az/individuals/loans/) haqqında əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya FacebookInstagram Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

Состоялась Green Finance Conference при поддержке Yelo Bank и AmCham Азербайджан
24 сентября 2024 года успешно завершилась Green Finance Conference, организованная при поддержке Yelo Bank и AmCham Азербайджан. Мероприятие, проведенное в преддверии COP29 и в рамках Года солидарности за зеленый мир собрало местных и международных экспертов для обсуждения ключевых вопросов в области устойчивого финансирования.
Основная цель конференции заключалась в объединении местного опыта с глобальными знаниями для обмена идеями и решениями в области устойчивого финансирования и зеленых инвестиций. С приветственными речами выступили президент AmCham Азербайджан Даянат Садуллаев, генеральный директор Центрального банка Азербайджана Шахин Махмудзаде, председатель Комитета по банковскому делу, финансам и страхованию AmCham и заместитель председателя правления Yelo Bank Гюнай Джалилова. Они подчеркнули важность интеграции принципов устойчивого финансирования в экономику страны и отметили значимость конференции для достижения этих целей.
Конференция включала три панельные дискуссии: «Устойчивые рыночные возможности», «Устойчивые финансовые продукты», «Зеленые инвестиции и инфраструктура». Первая панель была посвящена рыночным возможностям в области устойчивого развития и модерировалась Стефани Столлмейстер, менеджером Всемирного банка в Азербайджане. В обсуждении приняли участие Мурад Садыгов, директор Masdar в Азербайджане, Хаяла Нагиева, финансовый директор и член правления Azerbaijan Green Energy Company, Тасиано Кастодио, руководитель отдела устойчивого развития Rabobank Brazil, и Ирем Барзилай, руководитель отдела устойчивого финансирования Garanti BBVA. Стефани Столлмейстер также представила Отчет о климате и развитии Азербайджана, подчеркнув прогресс страны в достижении климатических целей.
Вторая панель, посвященная устойчивым финансовым продуктам, была модерирована Лейлой Гусейнли из IFC. Среди участников панели были Кирило Мухомедзянов (IFC), Нурлан Гаджиев (Visa Азербайджан), Ана Осадзе (Банк Грузии) и Фарид Абушов, председатель правления Unibank. Обсуждались вопросы разработки «зеленого» портфеля, выпусков зеленых и голубых облигаций, а также методы измерения экологических показателей.
Третья панель была посвящена инвестициям в зеленую инфраструктуру и модерировалась генеральным директором Unicapital Вугаром Намазовым. Основные темы включали предотвращение «зеленого отмывания» и использование технологических решений для повышения эффективности зеленых инвестиций. В дискуссии приняли участие Манас Гиждуаниев (Астанинский центр зеленого финансирования), Самра Талишинская-Аббасова (Unibank), Борис Джанджалия (IFC) и Руслан Халилов (Бакинская фондовая биржа).
Yelo Bank, активно поддерживая такие инициативы, способствует переходу Азербайджана к низкоуглеродной, устойчивой экономике. В рамках кампании «Зеленые сбережения» в честь каждого клиента, открывшего сберегательный счет в Yelo Bank до 31 октября 2024 года, будет посажено дерево.
Чтобы не только получать доход, но и сделать наш родной Баку еще зеленее, вы можете разместить вклад в Yelo Bank по ссылке: https://bit.ly/3AZlic7.