Yelo Bank-ın aktivləri 287 mln manat artıb
Yelo Bank 2022-ci ilin 4-cü rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bank əsas maliyyə göstəriciləri üzrə ilin əvvəlindən başlatdığı müsbət artım dinamikasını son rüb də davam etdirib. Belə ki, Bankın aktivləri bir il ərzində 287 mln manat artaraq 821 mln manatı keçib.
Bankın uzun müddətdir ki, kredit portfeli üzrə inkişafı uğurla davam etdirilir. Ümumi portfel il ərzində 176 mln artaraq 622 mln manata çatıb. Bankın missiyasına uyğun olaraq kredit portfelinin mühüm qismini real sektorun maliyyələşməsi təşkil edir. 2022-ci il ərzində Yelo Bank tərəfindən 19 mindən çox biznes krediti verilib ki, nəticədə biznes kredit portfeli 137 mln, yəni 53% artaraq 396 mln manata yüksəlib.
Dördüncü rüb ərzində 5000-dən çox müştəriyə 46 mln manat istehlak krediti verilib, nəticədə bu istiqamət üzrə kredit portfeli il ərzində 22%, yəni 39,9 mln artımla 220 mln manatı ötüb. Bu satışın 30%-i, eləcə də portfel artımının 49%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
Bankın əmanət portfelində də nəzərə çarpan artım var. Bu isə Yelo Banka olan inam və etibarın göstəricisidir. Belə ki, 2022-ci il ərzində 10 mindən çox müştəri öz əmanətlərini Yelo Bank-a etibar edib və nəticədə ümumi əmanət portfeli 62% artımla 572 mln manatı ötüb. Cəlb olunan əmanətlərin arasında yeni müştərilərin sayının da sürətlə artması Bankın həm xidmət keyfiyyəti, həm şərtlər baxımından əlverişli olduğunu göstərir.
Eyni zamanda hesabat dövrü üzrə Bankın faiz gəlirləri 86 mln manat olub. Bu isə 2021-ci il ilə müqayisədə 23 mln manat daha çoxdur. Qeyd edək ki, Bank ili 5.2 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Hesabat dövrünə Bank-ın məcmu kapitalı 93 mln manatı ötüb. Bu da requlyativ tələbdən 43 mln manat çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13.13%, birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı isə 7.84% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələb olunan normanı üstələyir.
Qeyd edək ki, 2022-ci il ərzində Yelo Bank xidmət şəbəkəsini genişləndirib. Regionlarda bir neçə filial açılıb, mövcud filiallar isə təkmilləşdirilib. Yeni istifadəyə verilən filialların əksəriyyəti rəqəmsal konseptlidir. Belə konseptli filialların əsas məqsədi bank əməliyyatlarını çevik və rahat şəkildə müştərilərə təqdim etmək, həmçinin, nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılmasına töhfə verməkdir.
Bankın parlaq uğurları bununla bitmir. Nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılması istiqamətində Bank ötən il ərzində innovativ yeniliklər və xidmətlər təqdim edib. Nəticədə 2022-ci ildə Bankın nağdsız ödəmə dövriyyəsi ötən illə müqayisədə 70%-dək çoxalıb. Müştəri rahatlığı üçün bir sıra rəqəmsal yeniliklər də gətirilib. Məhz buna görə Markswebb konsaltinq agentliyi tərəfindən Mobile Banking Day Baku konfransında 1000 kriteriya üzrə dəyərləndirilmiş Yelo App ən rahat mobil tətbiq seçilib. Yelo Bank 2023-cü ildə də bank sektoruna parlaq yeniliklər gətirməyə davam edəcək.

Активы Yelo Bank выросли на 287 млн. манатов
Yelo Bank объявил финансовые результаты за 4-й квартал 2022 года. Банк и в последнем квартале продолжил начатую в прошлом году положительную динамику роста основных финансовых показателей. Таким образом, активы Банка за год увеличились на 287 млн. манатов и превысили 821 млн. манатов.
Развитие кредитного портфеля банка успешно продолжается на протяжении длительного времени. Общий портфель увеличился за год на 176 млн. манатов и достиг 622 млн. манатов. В соответствии с миссией Банка важной частью кредитного портфеля является финансирование реального сектора. В 2022 году Yelo Bank выдал более 19 тысяч бизнес-кредитов, в результате чего портфель бизнес-кредитов увеличился на 137 млн., то есть на 53%, достигнув 396 млн. манатов.
За четвертый квартал более 5 тысячам клиентов было выдано потребительских кредитов на сумму 46 млн. манатов. В результате кредитный портфель по данному направлению превысил 220 млн. манатов, показав рост на 22%, что составило 39,9 млн. манатов. 30% этих продаж, а также 49% прироста портфеля были осуществлены через онлайн-каналы.
Также наблюдается заметный рост депозитного портфеля, что является показателем доверия клиентов. Так, в течение 2022 года более 10 тысяч клиентов доверили свои сбережения Банку, в результате чего общий депозитный портфель превысил 572 млн. манатов с ростом на 62%. Быстрый рост числа новых клиентов свидетельствует о том, что качество обслуживания и депозитные условия соответствуют их ожиданиям.
Процентные доходы Банка за отчетный период составили 86 млн. манатов. Это на 23 млн. манатов больше, чем в 2021 году. Следует отметить, что Yelo Bank завершил год с чистой прибылью в размере 5,2 млн. манатов.
Совокупный капитал Банка за отчетный период превысил 93 млн. манатов. Это на 43 млн. манатов больше нормативного требования. Коэффициент адекватности совокупного капитала составляет 13,13%, а коэффициент адекватности капитала первого уровня – 7,84%, что превышает требуемую норму по обоим показателям.
Следует отметить, что в течение 2022 года Yelo Bank расширил сеть обслуживания. Открыто несколько филиалов в регионах, усовершенствованы действующие филиалы. Большинство вновь открываемых филиалов имеют цифровую концепцию. Основная цель филиалов с такой концепцией – обеспечить клиентам удобное и быстрое проведение банковских операций, а также стимулирование безналичных транзакций.
На этом яркие успехи Банка не заканчиваются. В направлении стимулирования безналичных платежей с прошлого года Банк представил ряд новшеств и инновативных услуг. В результате в 2022 году оборот по безналичным операциям Банка увеличился на 70% по сравнению с 2021 годом. Для удобства клиентов был внедрен ряд цифровых нововведений. Именно поэтому мобильное приложение Yelo, оцененное по 1000 критериям, было выбрано консалтинговым агентством Markswebb самым удобным мобильным приложением на конференции Mobile Banking Day Baku 2022. В 2023 году Банк продолжит привносить яркие новшества в банковский сектор.
Есть дополнительные вопросы? Тогда звоните по номеру 981 или напишите в наши аккаунты Facebook, Instagram или Whatsapp.